Utrata włosów to ogromny problem dla wielu ludzi. Zatrzymanie łysienia nie jest prostym zadaniem, dlatego też wiele osób decyduje się na skorzystanie z zabiegu przeszczepu włosów, gwarantującego trwały i pewny efekt. Obecnie na świecie korzysta się z dwóch metod: starszej STRIP (zwanej także FUT) oraz nowszej - FUE. Przyjrzymy się nieco bliżej tej pierwszej z technik.
Na czym polega metoda STRIP?
Metoda przeszczepu włosów FUT polega na pobraniu dużego fragmentu skóry z tylnej części głowy i podzieleniu go na pojedyncze implanty, które później zostaną wszczepione w określone miejsca na pozostałej części czaszki. Włosy z części potylicznej czaszki nie podlegają działaniu dehydrotestosteronu (DHT), który to hormon jest odpowiedzialny za hamowanie wzrostu włosów, dzięki czemu przeszczepione włosy pozostaną na głowie na stałe.
Przeszczepione włosy przechodzą przez kilka faz gojenia i dopiero po około 2-3 miesiącach od zabiegu zaczynają rosnąć w tempie włosów normalnych. Na pełne efekty należy czekać około 6 miesięcy. Na początku może dochodzić do wypadania przeszczepionych włosów, ale nie należy się tego bać, gdyż w rzeczywistości przeszczepia się mieszki włosowe, które po zaadaptowaniu się w nowym środowisku wypuszczają całkowicie nowe włosy.
Zalety metody STRIP
Przeszczep wykonywany metodą STRIP jest dużo bardziej wydajny niż w przypadku metody FUE. Jest to spowodowane tym, że materiał pobierany jest raz, a następnie dzielony za pomocą przyrządów optycznych, co znacząco przyspiesza cały przeszczep. Szacuje się, że w ciągu jednego dnia można pobrać nawet 4000 transplantów. Sam zabieg zajmuje dużo mniej czasu.
Metoda STRIP jest także nieco tańsza od FUE. Co więcej, stosowanie jednej nie wyklucza drugiej, gdyż blizny po pierwszej transplantacji mogą być później pokryte przeszczepami metodą FUE.
Wady metody STRIP
Metoda FUT posiada jednak bardzo poważną wadę. Po pobraniu fragmentu skóry, na części potylicznej głowy zostają linijne, widoczne blizny. Mogą być one zakryte przez długie włosy ponad nimi, ale zanim do tego dojdzie, musi minąć kilka miesięcy. Włosy przy pomocy metody STRIP mogą być pobierane jedynie z części potylicznej głowy, podczas gdy w przypadku drugiej z metod nic nie stoi na przeszkodzie, by pobrać implanty z torsu lub brody.
Wadą jest również dużo dłuższy okres rekonwalescencji niż w przypadku metody FUE. Rany goją się dłużej, a efekty widoczne. Sama metoda STRIP jest także nieco bardziej bolesna, a duże nacięcia generują większe ryzyko wdania się infekcji w operowanych miejscach.