Trichoskopia to jedna z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod badania włosów. Technika ta jest całkowicie nieinwazyjna, nie wywołuje bólu. Badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę - trychologa, który ocenia ogólny stan skóry głowy i strukturę włosów.
Czym dokładnie jest trichoskopia?
Trichoskopia to nowoczesna metoda badania włosów oraz skóry głowy. Badanie przeprowadzane jest przy pomocy specjalnego narzędzia zwanego videodermoskopem. Lekarz przykłada do skóry głowy pacjenta specjalną głowicę wyposażoną w wysokiej rozdzielczości kamerę. Obraz z niej trafia na monitory, gdzie zostaje nawet 70-krotnie powiększony. Następnie lekarz dokonuje dokładnej analizy włosów i skóry głowy. Wykonane w trakcie badania fotografie są archiwizowane i wykorzystywane do późniejszej oceny postępów leczenia.
W trakcie badania lekarz ocenia łodygi oraz strukturę włosów, a także sprawdza stan naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Cały proces trwa około 30 minut. Trichoskopia pozwala na dokładną ocenę stanu skóry i włosów bez konieczności pobierania ich próbek. Dzięki temu badaniu bardzo łatwo można odróżnić rodzaje łysienia i zróżnicować rodzaje chorób skóry.
Jak przygotować się do badania?
Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Warto jednak pamiętać, że nie należy do niego podchodzić świeżo po wizycie u fryzjera. Zarówno po zwykłym przycinaniu włosów, jak i ich farbowaniu należy odczekać około 2 tygodnie, zanim będzie można skorzystać z trichoskopii. W innym przypadku wyniku mogą nie być do końca dokładne.
Na około 2-3 dni przed badaniem należy zrezygnować z mycia włosów i korzystania z olejków lub lakierów.
Badanie włosów - kto powinien z niego skorzystać?
Trichoskopia przeznaczona jest dla:
- osób, które cierpią z powodu nadmiernego wypadania włosów i chcą poznać tego przyczynę
- osób z łysieniem plackowatym, do diagnostyki wstępnej, a także monitorowania choroby w trakcie leczenie
- osób leczonych z powodu wypadania włosów, celem monitorowania skuteczności zastosowanej terapii
- osób ze zmianami i chorobami skórnymi
- osób, które zmagają się z łamliwością włosów
Na podstawie wyników badania lekarz może zdiagnozować przyczyny wypadania włosów i zaproponować indywidualną kurację, dopasowaną do specyfiki problemu.
Ze względu na specyfikę badania, nie ma właściwie żadnych ograniczeń co do jego stosowania, nie pojawiają się także powikłania. Mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku, a nawet kobiety w ciąży.
Po zabiegu również nie ma konieczności stosowania dodatkowej pielęgnacji. Trichoskopia jest w pełni bezpieczna i nie pozostawia po sobie śladów.