Dowiedz się jakie są wskazania i przeciwskazania do wykonania przeszczepu włosów
Borykając się z problemem nadmiernego wypadania włosów, prowadzącego do nawet całkowitego łysienia, wiele osób szuka dla siebie najskuteczniejszego rozwiązania, które mogłoby poprawić ich komfort życia w tym obszarze. Niekiedy jedyną metodą jest decyzją o wykonaniu przeszczepu włosów. Nie jest to jednak zabieg, z którego każdy może skorzystać. Istnieje bowiem kilka ograniczeń jak i wskazań do jego przeprowadzenia.
Dowiedz się jakie są wskazania i przeciwskazania do wykonania przeszczepu włosów.
Czym jest łysienie i jak je odróżnić od wypadania włosów?
Nie w każdym przypadku intensywna utrata włosów będzie oznaczała łysienie. Jest szereg przyczyn, prowadzących do wypadania włosów i nie zawsze ich eliminacja wymaga interwencji chirurgicznej. Zanim więc zaczniesz rozważać zabieg przeszczepu włosów upewnij się, że powód ich utraty nie ma podłoża w chorobie, którą można wyleczyć innym sposobem.
Wśród przyczyn nadmiernej utraty włosów można wyróżnić:
- Przyjmowanie niektórych leków, w tym prowadzące do permanentnej utraty włosów
- Choroby nowotworowe i kuracje leczące choroby nowotworowe
- Silne niedobory witamin i minerałów oraz pozostałych mikroelementów
- Przewlekły stres
- Zaburzenia hormonalne
- Podłoże genetyczne
- Alergie
To jednak nie wszystkie powody, przez które Twoja fryzura może istotnie się przerzedzić. Dlatego też przed ostateczna decyzją prowadzącą w kierunku wyboru kliniki transplantacji włosów, w pierwszej kolejności musisz wykonać szereg badań diagnostycznych, aby poznać jednoznaczną przyczynę łysienia.
Wskazania do wykonania przeszczepu włosów
Kiedy diagnostyka dobiegła końca i nie masz już żadnych wątpliwości, że jedyną skuteczną metodą na poprawę stanu włosów jest ich transplantacja, możesz rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego miejsca i specjalisty, który wykona u Ciebie zabieg przeszczepu włosów.
Przed zapisaniem Cię do kliniki, mimo wszystko zostanie wcześniej przeprowadzony dokładny wywiad przez lekarza, który m.in. kwalifikuje do przeszczepu włosów i decyduje o wyborze metody. Ewentualnie kieruje Cię na badania uzupełniające, które nie zostały wykonane w czasie wcześniejszej diagnostyki.
Wśród wskazań na wykonanie przeszczepu włosów wymienić można m.in.:
- Łysienie plackowate
- Łysienie androgenowe
- Łysienie bliznowaciejące
- Łysienie polekowe
- Łysienie telogenowe
- Pourazowa utrata włosów
- Utrata włosów w wyniku przeprowadzonych operacji
Przeciwskazania do wykonania przeszczepu włosów
Choć przeszczep włosów jest metodą nieinwazyjną, a sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, nie zmienia to faktu, że jednak jest ingerencją w struktury tkanek. Dlatego też istnieje szereg przeciwskazań, które mogą uniemożliwić wykonanie transplantacji włosów. Należą do nich m.in.:
- Choroby skóry głowy
- Choroby ogólnoustrojowe
- Problemy z krzepliwością krwi
- Stan pozawałowy
- Uczulenie na składniki środków znieczulających
- Brak zdrowych miejsc dawczych, skąd możliwe byłoby pobranie włosów do przeszczepu
Przed kwalifikacją do zabiegu przeszczepu włosów w naszej klinice zawsze odbywa się wizyta kwalifikująca, podczas której z pacjentem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad. Na jego podstawie lekarz ocenia stan zdrowia i wskazań lub przeciwskazania do wykonania transplantacji.