Umów konsultację telefoniczną


  Wysyłając zgłoszenie formularza wyrażasz zgodę na warunki polityki prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medical Hair Poland Sp. z o.o.

  • Telefon

   +48609202229

  • Email

   office@medicalhair.pl

  przeszczepy-wlosow-warszawa-ilustracja-5

  Czy istnieją wskazania do przeszczepu włosów?

  (No Ratings Yet)

  Plan artykułu
   Add a header to begin generating the table of contents

   Kiedy możemy mówić o łysieniu - intensywnym wypadaniu włosów

   Mimo, że wypadanie włosów jest normalnym procesem, zachodzącym w organizmie każdego człowieka, a dziennie możemy tracić nawet do 100 z nich, u niektórych osób jest wynikiem zaburzeń o zróżnicowanym podłożu. O zaburzeniach mówimy wówczas, gdy wypadanie włosów jest intensywne i stopniowo się nasila. Przyczyn jest wiele, od zaburzeń hormonalnych, predyspozycji, po urazy i zawsze warto zacząć szukania ich od dokładnego przebadania się i postawienia diagnozy przez lekarza.

   Medyczne wskazania do przeszczepu?

   Trudno mówić o ściśle “medycznych wskazaniach” do zabiegu transplantacji włosów. Zwłaszcza mając na uwadze, że androgenowe wypadanie włosów (które jest przyczyną “normalnego” łysienia u mężczyzn) w zasadzie nie jest stanem patologicznym lub chorobowym. Jest to pewna cecha dziedziczona genetycznie i owszem, może mieć wpływ na nasze samopoczucie, ale nie jest chorobą. Można to z grubsza porównać np. do sprawy koloru oczu. Mam oczy niebieskie i ich nie lubię - nie mam włosów i tego nie lubię. Na szczęście z tym drugim zjawiskiem umiemy już sobie całkiem nieźle poradzić. Przeszczep włosów bywa jedyną rozsądną opcją.

   Transplantacja włosów to zabieg rekonstruujący

   Ponieważ przeszczep włosów jest zabiegiem rekonstruującym i głównie kosmetycznym, do jego wykonania nie muszą występować przesłanki medyczne. Na transplantację owłosienia decydują się również osoby zupełnie zdrowe, chcące uzupełnić owłosienie w miejscach, w których z racji uwarunkowań fizjologicznych nie występuje ono naturalnie, np. w sytuacji zmiany płci.

   Czy przeszczepiać włosy z powodów nieadrogenowych?

   Zupełnie inną grupą pacjentów są ci, u których utrata włosów spowodowana jest innymi (nieandrogenowymi) przyczynami. Mogą to być choroby układowe z autoagresji, choroby skóry, zaburzenia hormonalne, zaburzenia odżywiania, zaburzenia psychiczne, stany pourazowe lub pooperacyjne. W takich przypadkach należy zacząć od leczenia choroby podstawowej, co często przynosi efekt w postaci poprawy kondycji włosów. Decyzja o przeszczepie powinna być podjęta na końcu, przez bardzo doświadczonego chirurga i na pewno zabieg nie będzie dobrym rozwiązaniem u dużej części  takich chorych.

   Na jakich obszarach można wykonać przeszczep włosów

   Wbrew pozorom, przeszczep włosów nie musi obejmować jedynie skóry głowy. Zabieg można wykonać również w innych partiach ciała, w których naturalnie występuje owłosienie - brwi, zarost na brodzie, klatka piersiowa czy nawet okolice intymne.

   Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego zabiegu, również przy przeszczepie włosów mogą wystąpić przeciwwskazania. Należą do nich przede wszystkim: 

   1. choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory
   2. aktywny stan zapalny obszaru skóry, na którym ma zostać przeprowadzony zabieg
   3. łysienie plackowate
   4. zaburzenia hormonalne u kobiet
   5. łysienie przekraczające dopuszczalne normy w skali Norwooda