przeszczepy-wlosow-warszawa-ilustracja-5

Czy istnieją wskazania do przeszczepu włosów?

(1 votes, average: 1,00 out of 5)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Czy istnieją wskazania do przeszczepu włosów?

    Kiedy możemy mówić o łysieniu - intensywnym wypadaniu włosów

    Mimo, że wypadanie włosów jest normalnym procesem, zachodzącym w organizmie każdego człowieka, a dziennie możemy tracić nawet do 100 z nich, u niektórych osób jest wynikiem zaburzeń o zróżnicowanym podłożu. O zaburzeniach mówimy wówczas, gdy wypadanie włosów jest intensywne i stopniowo się nasila. Przyczyn jest wiele, od zaburzeń hormonalnych, predyspozycji, po urazy i zawsze warto zacząć szukania ich od dokładnego przebadania się i postawienia diagnozy przez lekarza.

    Medyczne wskazania do przeszczepu?

    Trudno mówić o ściśle “medycznych wskazaniach” do zabiegu transplantacji włosów. Zwłaszcza mając na uwadze, że androgenowe wypadanie włosów (które jest przyczyną “normalnego” łysienia u mężczyzn) w zasadzie nie jest stanem patologicznym lub chorobowym. Jest to pewna cecha dziedziczona genetycznie i owszem, może mieć wpływ na nasze samopoczucie, ale nie jest chorobą. Można to z grubsza porównać np. do sprawy koloru oczu. Mam oczy niebieskie i ich nie lubię - nie mam włosów i tego nie lubię. Na szczęście z tym drugim zjawiskiem umiemy już sobie całkiem nieźle poradzić. Przeszczep włosów bywa jedyną rozsądną opcją.

    Transplantacja włosów to zabieg rekonstruujący

    Ponieważ przeszczep włosów jest zabiegiem rekonstruującym i głównie kosmetycznym, do jego wykonania nie muszą występować przesłanki medyczne. Na transplantację owłosienia decydują się również osoby zupełnie zdrowe, chcące uzupełnić owłosienie w miejscach, w których z racji uwarunkowań fizjologicznych nie występuje ono naturalnie, np. w sytuacji zmiany płci.

    Czy przeszczepiać włosy z powodów nieadrogenowych?

    Zupełnie inną grupą pacjentów są ci, u których utrata włosów spowodowana jest innymi (nieandrogenowymi) przyczynami. Mogą to być choroby układowe z autoagresji, choroby skóry, zaburzenia hormonalne, zaburzenia odżywiania, zaburzenia psychiczne, stany pourazowe lub pooperacyjne. W takich przypadkach należy zacząć od leczenia choroby podstawowej, co często przynosi efekt w postaci poprawy kondycji włosów. Decyzja o przeszczepie powinna być podjęta na końcu, przez bardzo doświadczonego chirurga i na pewno zabieg nie będzie dobrym rozwiązaniem u dużej części  takich chorych.

    Na jakich obszarach można wykonać przeszczep włosów

    Wbrew pozorom, przeszczep włosów nie musi obejmować jedynie skóry głowy. Zabieg można wykonać również w innych partiach ciała, w których naturalnie występuje owłosienie - brwi, zarost na brodzie, klatka piersiowa czy nawet okolice intymne.

    Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego zabiegu, również przy przeszczepie włosów mogą wystąpić przeciwwskazania. Należą do nich przede wszystkim: 

    1. choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory
    2. aktywny stan zapalny obszaru skóry, na którym ma zostać przeprowadzony zabieg
    3. łysienie plackowate
    4. zaburzenia hormonalne u kobiet
    5. łysienie przekraczające dopuszczalne normy w skali Norwooda