wlosy-nasza-wizytowka

Włosy naszą wizytówką

(1 votes, average: 1,00 out of 5)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Włosy naszą wizytówką

    Nie od dziś wiadomo, że najważniejszą funkcją jaką pełnią dla nas włosy, jest funkcja estetyczna. Marzymy o tym, żeby były gęste, zdrowe i najlepiej jak najdłuższe.

    Włosy a samoocena 

    Mówi się, że wiele kobiet, aby poprawić sobie nastrój, wybiera się na wizytę do fryzjera. Coraz częściej decydujemy się również na przeszczep włosów.  Słyszymy często, że pierwszą rzeczą do zmiany jest fryzura. Na tej podstawie możemy zauważyć jak ważną rolę pełnią dla nas włosy. Ich kondycja ma bardzo duży wpływ na pewność siebie. Nie wszyscy mają to szczęście, żeby być posiadaczami zdrowych i lśniących włosów. Z powodu przeróżnych schorzeń włosy często wypadają, są przerzedzone i matowe. Wiele osób może mieć wtedy problem z samoakceptacją. Pojawiają się coraz większe kompleksy i czujemy się gorsi od reszty. Niestety nie zawsze mamy wpływ na gęstość włosów czy ich jakość.

    Historia naszych włosów oraz początki fryzjerstwa 

    Od setek lat włosy i ich pielęgnacja miały dla ludzi potężne znaczenie. Moda na różne fryzury zmieniała się dynamicznie. Włosy farbowano, ścinano, zapuszczano, zakrywano perukami, ozdabiano, a wszystko po to, aby wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej, poprawić swoją samoocenę lub w dawnych czasach  zaznaczyć swoją pozycję. W Starożytnym Egipcie nie przykładano uwagi do włosów, natomiast po jakimś czasie modne stało się noszenie peruk. Niewolnikom nakazywano pozostawać w swoich włosach, a faraonowie wraz z rodziną golili głowy i nakładali na nie peruki. Świadczyło to o ich pozycji w społeczeństwie. W Europie i Ameryce peruki zaczęto nosić w XVII wieku. Na początku miały zakrywać ubytki we włosach, później były dodatkiem do ubioru ludzi zamożnych. Często były przesadnie duże, o dziwnych kształtach lub nienaturalnych kolorów. W XX wieku nastąpił znaczący przełom. Kobiety zaczęły stawiać na naturalne i najlepiej długie włosy. Zaczęto interesować się pielęgnacją. Pojawiły się pierwsze produkty na porost włosów. Ideałem piękna była kobieta zadbana, zmysłowa i elegancka z romantyczną fryzurą. Mężczyzna powinien był być schludnie ostrzyżony i szykownie ubrany. Po tym okresie moda na przeróżne fryzury zmieniała się bardzo szybko. Mężczyźni stawiali głównie na klasyczne cięcie lub na dłuższe włosy. Kobiety wróciły do naśladowania perukowych fryzur, a później do krótszych i wygodnych cięć. Fryzury zmieniały się wraz z czasem i naszymi preferencjami.

    Włosy sposobem na wyrażanie siebie

    Dość niedawno temu na Ukrainie w dniu ślubu ojciec panny młodej ścinał jej warkocz na dowód oddania jej w ręce męża. W innych krajach  obcinanie włosów w dniu zaślubin miało odganiać złe duchy. W krajach islamskich zakazuje się kobietom odsłaniania włosów. W czasie II wojny światowej za zdradę państwa, kobietom golono głowy. Włosom od zawsze przypisywano dużą wartość. Kiedyś za ich pośrednictwem można było określać swoją pozycję w społeczeństwie. Peruki świadczyły o zamożności, włosy naturalne o biedzie. Dzisiaj sytuacja zmieniła się diametralnie. Piękne i zdrowe włosy często świadczą o tym, że mamy czas i możliwości na ich pielęgnację. Nadal zdarza się, że jesteśmy na ich podstawie oceniani. Odzwierciedlają nasz stan, emocje i uczucia. Młodzież swój bunt potrafi wyrazić za pomocą zafarbowania włosów lub ich ścięcie. Kobiety chcąc czuć się atrakcyjnie, zapuszczają je i chodzą na częste wizyty do fryzjerów. Czując się dobrze, dbamy o nasz wygląd.Każdy z nas szuka swojego stylu. Noś fryzurę, która najlepiej Cię wyraża, i w której czujesz się dobrze. Tak jak włosy były naszą wizytówką kiedyś, tak i są dzisiaj. Starajmy się o nie dbać. Polepszy to nasze samopoczucie, a i dla innych będziemy atrakcyjni.