Kto wykonuje przeszczep włosów i co jest ważne podczas wyboru kliniki transplantacji włosów?
Szukając odpowiedzi na pytania związane z transplantacją włosów zapewne Ty lub ktoś z Twoich bliskich, mierzy się z problemem nadmiernego wypadania włosów lub łysienia. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu przeszczepu włosów zdecydowanie warto zasięgnąć na ten temat jak najwięcej rzetelnych informacji.
W tym wpisie dowiesz się kto wykonuje zabieg transplantacji włosów, dlaczego wybór odpowiedniej kliniki jest tak istotny oraz komu dedykowana jest procedura przeszczepu włosów.
Czym jest transplantacja włosów w skrócie?
Przeszczep włosów jest zabiegiem polegającym na przeniesieniu zdrowych mieszków włosowych z miejsca dawczego w miejsce biorcze, pozbawione włosów. Choć jest to zabieg chirurgiczny, odbywa się on bez skalpela, a do jego wykonania coraz częściej wykorzystywany jest robot, obsługiwany przez doświadczonego specjalistę. Choć mogłoby się wydawać, że ponieważ zabieg nazywany jest nieinwazyjnym, nie jest stosowane znieczulenie ogólne, a pacjenci dość szybko wracają po nim do formy, to nie wymaga on specjalistycznej wiedzy i można wykonać go w dowolnym gabinecie medycyny estetycznej.
Nic bardziej mylnego.
Kto wykonuje transplantację włosów?
Przede wszystkim, przeszczep włosów wykonuje lekarz, a nie kosmetolog. Musi to być dyplomowany specjalista chirurgii, ze specjalizacją w medycynie estetycznej i szerokim doświadczeniem w dziedzinie transplantacji włosów. Dlaczego jest to tak ważne?
Otóż przeszczep włosów jest zabiegiem ingerującym w tkanki, często długotrwałym i wymagającym przeprowadzenia dokładnego, szczegółowego wywiadu z pacjentem, zanim jeszcze trafi on na listę osób zakwalifikowanych do transplantacji. Ma to ogromne przełożenie na sam przebieg zabiegu, jak i na późniejsze efekty. Tutaj liczy się dobro i zdrowie pacjenta.
Niejednokrotnie zdarza się, że osoby chcące wykonać przeszczep włosów zmagają się z innymi, towarzyszącymi chorobami, a nie tylko nadmiernym wypadaniem włosów. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu lekarz musi przede wszystkim zbadać przyczynę łysienia oraz dowiedzieć się, czy możliwe jest zaprzestanie przyjmowania przez pacjenta określonych leków, przyjmowanych przez niego na stałe, na czas przed zabiegiem oraz okres gojenia.
Istnieje tez cała grupa przeciwskazań do wykonania zabiegu i odpowiedzialność lekarza kwalifikującego jest tutaj kluczowa.
Nie podejmuj pochopnych decyzji i nie kieruj się wyłącznie ceną przy wyborze kliniki transplantacji włosów. Pamiętaj, że chodzi o Twoje zdrowie, dlatego dokładnie sprawdź kompetencje lekarza, który ma ten zabieg wykonać, a także opinie dotyczące samego miejsca, w którym ma być wykonany.
Komu dedykowany jest zabieg transplantacji włosów?
Nadmierne wypadanie włosów jest problemem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Najczęściej przyczyną łysienia jest choroba o nazwie łysienie androgenowe. Jednak nie tylko ona powoduje utratę włosów wymagającą interwencji chirurgicznej. Wśród przyczyn znajdziemy również łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące, łysienie polekowe, czy brak włosów będący wynikiem przebytych chorób lub wypadku.
Aby wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów z całą pewnością niezbędne jest wykluczenie innych chorób mogących wywoływać ten problem. Dlatego tak ważne jest, by na pierwszą konsultację przed przeszczepem udać się z kompletem wykonanych badań diagnostycznych i laboratoryjnych.
Jeśli masz wątpliwości co do badań, jakie należy wykonać, zapraszamy do kontaktu, abyśmy mogli udzielić szczegółowych wskazówek.