Transplantacja wlosow i powrot do zdrowia

Transplantacja włosów i powrót do zdrowia

(2 votes, average: 3,00 out of 5)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Transplantacja włosów i powrót do zdrowia

    Powrót do zdrowia po transplantacji włosów – jak przebiega?

    W opisach zabiegu transplantacji włosów często wspominamy o tym, że jest to zabieg nieinwazyjny. Co to oznacza? Zabieg nieinwazyjny to procedura, która nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego ani długiej hospitalizacji. Sama ingerencja w tkanki jest powierzchniowa, a pacjent z reguły szybko dochodzi do zdrowia.

    Jednak nawet w przypadku zabiegów nieinwazyjnych wymagane jest zachowanie pewnych reguł, które umożliwią prawidłowe gojenie się ran i szybki powrót do formy.

    Jak zadbać o siebie po przeszczepie włosów i ile czasu może potrwać powrót do pełni formy?

    Przeszczep włosów – pierwsze dni po zabiegu

    Choć będąc jeszcze w klinice otrzymujesz odpowiednio dobrane środki przeciwbólowe, a na miejsca transplantacji założone zostają specjalne opatrunki, to już kolejnego dnia możesz odczuwać dyskomfort, a Twoje samopoczucie może znacznie się obniżyć. Gdy środki podane w czasie zabiegu przestaną działać, możesz zacząć odczuwać ból o różnym nasileniu. Miejsca przeszczepu mogą być też opuchnięte. Dopóki jednak dolegliwości nie są wyjątkowo uciążliwe i intensywne, najpewniej jest to normalny efekt wykonanego zabiegu. Chcąc uśmierzyć ból i zminimalizować opuchliznę, zastosuj się do zaleceń otrzymanych w klinice. Przed jej opuszczeniem zapewne zostały podane Ci wskazania jakie środki przeciwbólowe możesz zastosować w warunkach domowych oraz w jaki sposób przygotować chłodzące okłady zmniejszające obrzęk.

    Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie miej oporów przed kontaktem z kliniką transplantacji włosów, w której wykonany był zabieg i dopytać o szczegóły dbania o miejsce przeszczepu.

    Zastosowanie środków przeciwbólowych i okładów chłodzących to jednak nie wszystko, na co musisz zwrócić uwagę po transplantacji włosów. W pierwszym okresie po zabiegu konieczna jest także odpowiednia dieta i zachowanie pewnych reguł dotyczących trybu życia oraz aktywności fizycznej. Na co musisz zwrócić uwagę?

    Daj sobie czas na odpoczynek

    Choć teoretycznie przeprowadzony zabieg przeszczepu włosów nie obciążył Cię zbyt intensywnie, to jednak Twój organizm mógł istotnie go odczuć. Ingerencja w tkanki zarówno w miejscu dawczym jak i biorczym sprawiła, że skóra musi się teraz zagoić i zregenerować. Dlatego od razu poza biegu zapewnij sobie spokój i czas na odpoczynek.

    Przez kilka tygodni po transplantacji włosów musisz też zrezygnować z intensywnych ćwiczeń. Jeśli więc sport był dotychczas na porządku Twojej codzienności, musisz na jakiś czas zmienić swoje nawyki.

    Uważaj na dietę

    W procesie gojenia bardzo ważne jest, aby nie dostarczać do organizmu substancji mogących zwiększać ciśnienie krwi i zaburzać jej krzepliwość. Ogranicz więc przyprawy i substancje, które mają na to wpływ. Postaraj się zrezygnować z kawy czy herbaty oraz ostrych przypraw.

    Pielęgnacja włosów i skóry głowy

    W okresie gojenia ważna jest także pielęgnacja podrażnionych przeszczepem miejsc. Przemywaj rany zgodnie z zaleceniami otrzymanymi w klinice przeszczepu włosów i stosuj preparaty oraz środki nawilżające, które zostały Ci zarekomendowane.

    Choć samo mycie głowy nie jest wykluczone, to pamiętaj, że skóra nie może być zbyt intensywnie moczona. Nie możesz też mocno pocierać miejsc przeszczepów nawet, gdy odczuwasz uporczywe swędzenie, będące efektem gojenia. Nie bez znaczenia pozostają też stosowane kosmetyki. Zaopatrz się w takie, które są delikatne dla skóry, a jeśli masz wątpliwości co wybrać, dopytaj o to w klinice, która wykonała przeszczep.