Transplantacja włosów - fanaberia czy ratunek

Transplantacja włosów – fanaberia czy ratunek?

(No Ratings Yet)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Transplantacja włosów – fanaberia czy ratunek?

    Czy przeszczep włosów jest koniecznością?

    Wiele osób, które nie mierzą się z problemem nadmiernego wypadania włosów, słysząc o transplantacji, traktuje tę formę zabiegu, jako fanaberię lub chęć podniesienia społecznego prestiżu. Czy jednak jest to słuszna ocena? Czy dla osób decydujących się na przeszczep włosów jest to tylko spełnienie zachcianki, czy realny ratunek dla odzyskania komfortu codziennego życia?

    Łysienie a samoocena

    Być może nie jest to oczywiste, ale nasz wygląd istotnie wpływa na samoocenę. Samoocena z kolei rzutuje na pozostałe obszary życia, jak choćby kontakty międzyludzkie czy wyniki w pracy zawodowej. Gdy zaczynamy mierzyć się z problemem mającym bezpośredni wpływ na nasz wygląd, a na zatrzymanie procesu zmian nie mam zbyt dużego wpływu, możemy stracić pewność siebie. Co za tym idzie, możemy stać się społecznie wycofani, mogą pogorszyć się nasze zawodowe wyniki, a nawet pojawić się depresja.

    Jednym z czynników, który bez wątpienia na niejedną osobę wpływa negatywnie, jest nadmierne wypadanie włosów, prowadzące do łysienia. Nie każdemu dobrze jest bez włosów, nie każdy lubi pozbawioną włosów skórę głowy, a tym bardziej, gdy sprawa dotyczy kobiet.

    Łysienie powodowane jest różnymi czynnikami. O ich przyczynach pisaliśmy w naszych pozostałych wpisach blogowych. Mogą to być zarówno choroby, którym nie da się zapobiec farmakoterapią, jak i przebyte urazy, w wyniku których powstały blizny uniemożliwiające porost włosów.

    Sposoby na pozbycie się łysienia

    Decyzja o przeprowadzeniu transplantacji włosów nie należy jedynie do osoby, która chciałaby z takiego zabiegu skorzystać. Ostatecznie decyzję podejmuje lekarz mający podjąć się procedury. Dlatego też, podczas pierwszej konsultacji w klinice transplantacji włosów, najpierw przeprowadzany jest dokładny i szczegółowy wywiad z pacjentem. Niezbędne jest do tego przedłożenie aktualnych wyników badań, w tym diagnostyka powodu nadmiernego wypadania włosów i dotychczas podjęte metody leczenia. Dopiero na podstawie kompleksowych badań i szczegółowego wywiadu zapada decyzja, czy przeszczep włosów jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Może się bowiem okazać, że za łysienie odpowiadają inne choroby, jak choćby problemy hormonalne. W takich sytuacjach zwykle w pierwszej kolejności pacjent poddawany jest odpowiednio dobranej farmakoterapii, prowadzonej przez wykwalifikowanego lekarza w danej dziedzinie.

    Dopiero, gdy inne metody zawiodły i nie istnieją istotne przeciwskazania do wykonania transplantacji włosów, chirurg kwalifikujący do zabiegu wyraża na niego zgodę i dobiera odpowiednią metodę przeprowadzenia procedury.