przeszczep-wlosow-metoda-fue-2

Przeszczep włosów metodą FUE

(2 votes, average: 5,00 out of 5)

Plan artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Przeszczep włosów metodą FUE

  Metod na odzyskanie włosów jest wiele. Nie każda jednak jest równie skuteczna i nie każda przyniesie satysfakcję. Jest jednak technika przeszczepiania włosów, która pozwala na osiągnięcie idealnych efektów, pozostając przy tym niemal całkowicie bezpieczną dla pacjenta. Mowa o przeszczepie włosów metodą FUE (Follicular Unit Extraction). Obecnie stanowi najbardziej nowoczesną, bezpieczną i dokładną metodę na świecie.

   

  Czym jest przeszczep włosów metodą FUE?

  FUE to rodzaj przeszczepu autologicznego. Polega na pobraniu i przeniesieniu w inne miejsce tkanek w obrębie tego samego organizmu. Takie rozwiązanie pozbawia ryzyka wystąpienia alergii czy odrzucenia przeszczepu.

  Włosy pobierane są z owłosionego miejsca - okolicy dawczej, a następnie wszczepiane w miejsce wymagające transplantacji - okolicę biorczą.

  FUE jest zabiegiem czasochłonnym, ale przy tym niezwykle precyzyjnym. Jest także metodą najmniej inwazyjną, dzięki czemu znacząco wyróżnia się na tle innych technik transplantacji włosów. Ewentualne odrzuty, powikłania, alergie czy długa rekonwalescencja są ograniczone do absolutnego minimum. Podczas przeszczepu FUE nie jest wykorzystywany skalpel i nie ma potrzeby zakładania szwów w okolicy dawczej. Blizny, które powstają po pobraniu mieszków metodą FUE, są tak mikroskopijne, że niemal niewidoczne.

  Dokładny przebieg zabiegu oraz przygotowanie do jego przeprowadzenia zostało opisane w artykule pt.: Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

   

  Kto może skorzystać z przeszczepu włosów metodą FUE?

  Główną grupą docelową pacjentów, którym dedykowana jest metoda FUE, są osoby borykające się z łysieniem androgenowym. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może skorzystać z tej techniki. FUE może zostać przeprowadzona także w miejscach, w których utrata włosów nastąpiła w wyniku urazów, co wywołało zabliźnienia uniemożliwiające owłosienie tych obszarów.

  Metoda przeszczepu włosów FUE stosowana jest również u osób, u których wystąpiła niewielka utrata włosów w innych obszarach, niż głowa. Technika wykorzystywana jest do uzupełniania owłosienia brwi, rzęs, wąsów czy klatki piersiowej, a nawet okolic intymnych.

   

  Zalety przeszczepu włosów metodą FUE

  Jak już wyżej wspomniano, FUE jest metodą nieinwazyjną. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych, a w czasie jego trwania pacjent pozostaje w pełni świadomy. Choć zabieg trwa długo, to jest niezwykle precyzyjny, a przeprowadza go lekarz - nie robot.

  Ponadto, ze względu na specyfikę techniki ograniczone jest ryzyko wystąpienia odrzutów przeszczepionych tkanek czy alergii.

  Ze względu na brak konieczności używania skalpela, nie trzeba też zakładać szwów, a w miejscach objętych przeszczepem nie powstają nieestetyczne blizny. Dzięki temu po przeszczepie możliwe jest noszenie także krótkich fryzur.

  Brak inwazyjności oznacza też szybki powrót do formy. Nie dochodzi do długiej i niekomfortowej rekonwalescencji. Poza ograniczeniem wysiłku fizycznego po zabiegu, pacjent już następnego dnia może powrócić do normalnych, codziennych czynności.

  Głowa przed przeszczepem włosów typu FUE

  Głowa w trakcie przeszczepu włosów z wykorzystaniem metody FUE

   

  Kiedy widoczne są efekty przeszczepu włosów  metodą FUE?

  Gojenie po zabiegu transplantacji włosów FUE jest bardzo szybkie i zwykle przebiega bez komplikacji. Okolica dawcza jest w pełni wygojona już po ok. 7 dniach od przeszczepu.

  Po zabiegu należy jednak zachować pewne środki ostrożności - pierwszej nocy unikać dotykania skóry okolicy biorczej i nie pić alkoholu. W kolejnych dniach w miejscach objętych zabiegiem pojawiają się drobne strupki, które samoistnie odpadają w czasie 5-7 dni od pojawienia się. Nie należy ich dotykać ani zdrapywać, czy eksponować na działanie promieni słonecznych. Mogą też pojawić się drobne zaczerwienienia czy zasinienia, które również znikną samoistnie.

  Głowa 7 dni po przeszczepie FUE

  Po ok. 7 dniach od zabiegu mieszki włosowe są już stabilnie umiejscowione i nie ma ryzyka, że zostaną usunięte podczas pocierania czy mycia. Włosy zaczynają rosnąć pomiędzy 2 a 4 miesiącem od zabiegu. Niekiedy zdarza się, że występuje częściowa utrata włosów po zabiegu. Nazywamy to utratą szokową. Nie jest to jednak powodem do obaw, bo po krótkim czasie włosy zaczną odrastać z nowo przeszczepionych cebulek włosów. Najważniejsze jest dobre zaszczepienie cebulek włosowych, z których pojawiają się nowe, mocne włosy.

  Intensywny wzrost następuje w okresie ok. 4-6 miesięcy po zabiegu. Włosy stają się też grubsze i bardziej gęste. Zwykle jest to też czas na wizytę kontrolną.

  Ostateczny efekt przeszczepu włosów widzimy po okresie 12-18 miesięcy. Choć wiele może zależeć od fryzury i długości włosów jakie zazwyczaj nosimy.