Przeszczep włosów - kiedy jest wskazany

Przeszczep włosów – kiedy jest wskazany?

(3 votes, average: 2,00 out of 5)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Przeszczep włosów – kiedy jest wskazany?

    Kto korzysta z transplantacji włosów?

    Przeszczep włosów nie jest procedurą kosmetyczną. Chociaż sam zabieg zalicza się do medycyny estetycznej, to nie może być traktowany na równi z innymi zabiegami poprawiającymi nasz wygląd, jak choćby botox, mikrodermabrazja czy zabiegi z witaminy C.

    Transplantacja włosów jest zwykle ostatnia deską ratunku dla osób borykających się z problemem łysienia. Kto się jej podejmuje?

    Komu dedykowany jest przeszczep włosów?

    Przez długi czas, z przeszczepu włosów najczęściej korzystali mężczyźnie i to z nimi zwykle kojarzony jest ten zabieg. Sytuacja ta jednak ulega dynamicznym zmianom i coraz częściej po transplantacje włosów sięgają również kobiety.

    Nie ma jednej, sprecyzowanej grupy, której zabieg transplantacji byłby dedykowany. Jest on bowiem możliwy do wykonania u każdego, niezależnie od płci, kto się do niego kwalifikuje. Dlatego też najbardziej istotnym czynnikiem, wpływającym na to, czy pacjent może skorzystać z procedury przeszczepu włosów, jest szczegółowy wywiad przeprowadzany podczas pierwszej konsultacji w klinice transplantacji włosów oraz wykonanie szeregu badań, które wykluczają czynniki uniemożliwiające wykonanie przeszczepu włosów.

    Wskazania do przeszczepu włosów

    Czynników będących wskazaniami do wykonania przeszczepu włosów jest wiele. Najczęściej po tę procedurę sięgają osoby, które utraciły włosy wskutek urazów – zerwanie skóry głowy uniemożliwiające ponowny porost włosów, blizny powstałe w wyniku poważnych oparzeń i inne przyczyny mechaniczne, które pozbawiły pacjenta włosów. Poza wymienionymi, do czynników kwalifikujących do zabiegu należą też obciążenia genetyczne powodujące łysienie czy choroby takie, jak np. łysienie androgenowe.

    Krótko mówiąc – przeszczep włosów wskazany jest dla osób, u których nie ma możliwości skorzystania z innych metod zatrzymujących łysienie lub przywracających włosy w określonym miejscu na ciele.

    Istnieje jednak też szereg przeciwskazań, które wykluczają możliwość transplantacji włosów. Należą do nich między innymi nieuregulowane problemy z gospodarką hormonalną, aktywna chemioterapia, choroby wieńcowe lub nowotworowe czy brak dostępnych miejsc biorczych.

    Przeszczep włosów nie jest błahą procedurą. Chociaż sam zabieg należy do nieinwazyjnych i wykonuje się go zwykle w znieczuleniu miejscowym, wymaga odpowiedniej kwalifikacji i przygotowania, w tym dobrania właściwej metody transplantacji. Dlatego pamiętaj, aby po podjęciu decyzji o poddaniu się transplantacji włosów, dokładnie sprawdzić klinikę, w której zechcesz wykonać zabieg.