jak-wyglada-zabieg-przeszczepu-wlosow-4

Jak wygląda przebieg przeszczepu włosów

(No Ratings Yet)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Jak wygląda przebieg przeszczepu włosów

    Wiele osób zastanawia się jak wygląda przebieg przeszczepu włosów gdy tylko pojawi się pierwsza myśl o nim. Choć nazywany przeszczepem lub transplantacją, nie jest to zabieg, który może nieść za sobą powikłania lub długą rekonwalescencję.

    Utrata włosów, niezależnie od stopnia intensywności ich wypadania, może negatywnie wpływać na samopoczucie, ale też na samoocenę. Na szczęście problem, z którym zmaga się wiele osób, przestał stanowić barierę dla medycyny estetycznej. Przeszczep włosów stał się zabiegiem łatwo dostępnym, a osoby borykające się z problemem utraty włosów coraz chętniej z niego korzystają.

    Przed podjęciem terapii, warto jednak poznać szczegóły dotyczące samego zabiegu.

    Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

    Wskazania do przeszczepu włosów

     

    Mimo, że wypadanie włosów jest normalnym procesem, zachodzącym w organizmie każdego człowieka, a dziennie możemy tracić nawet do 100 z nich, u niektórych osób jest wynikiem zaburzeń o zróżnicowanym podłożu. O zaburzeniach mówimy wówczas, gdy wypadanie włosów jest intensywne i stopniowo się nasila. Przyczyn jest wiele, od zaburzeń hormonalnych, predyspozycji, po urazy i zawsze warto zacząć szukania ich od dokładnego przebadania się i postawienia diagnozy przez lekarza.

    Ponieważ przeszczep włosów jest zabiegiem rekonstruującym i głównie kosmetycznym, do jego wykonania nie muszą występować przesłanki medyczne. Na transplantację owłosienia decydują się również osoby zupełnie zdrowe, chcące uzupełnić owłosienie w miejscach, w których z racji uwarunkowań fizjologicznych nie występuje ono naturalnie, np. w sytuacji zmiany płci.

    Wbrew pozorom, przeszczep włosów nie musi obejmować jedynie skóry głowy. Zabieg można wykonać również w innych partiach ciała, w których naturalnie występuje owłosienie - brwi, zarost na brodzie, klatka piersiowa czy nawet okolice intymne.

    Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego zabiegu, również przy przeszczepie włosów mogą wystąpić przeciwwskazania. Należą do nich przede wszystkim:

     

    • choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory
    • aktywny stan zapalny obszaru skóry, na którym ma zostać przeprowadzony zabieg
    • łysienie plackowate
    • zaburzenia hormonalne u kobiet
    • łysienie przekraczające dopuszczalne normy w skali Norwooda

    Jak wygląda przebieg przeszczepu włosów - przygotowanie mieszków włosowych

    Na czym polega transplantacja włosów?

     

    Transplantacja włosów polega na przeszczepieniu jednostek włosowych ze zdrowych obszarów ciała, w miejsca, w których występuje problem łysienia lub brak owłosienia.

    Na początkowym etapie przeszczepu włosów pobierane są włosy wraz z cebulkami z miejsc, które nie zostały obciążone łysieniem. Choć w większości przypadków są to miejsca w obrębie tyłu lub boków głowy, to w niektórych sytuacjach konieczne jest pobranie cebulek z innych partii ciała takich, jak klatka piersiowa, plecy czy uda. Włosy pobierane są w tzw. zespołach mieszkowych, które tworzą mikro kępki, składające się z maksymalnie 4 cebulek.

    Drugi etap zabiegu polega na wszczepieniu pobranych cebulek w miejsca, które wymagają uzupełnienia. 

     

    Przygotowanie do przeszczepu włosów

     

    Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczny. Pozwala na poznanie historii medycznej pacjenta, co ma kluczowy wpływ na decyzję, czy zabieg może zostać przeprowadzony. Na jego podstawie lekarz określa także intensywność zmian i obszar wymagający transplantacji, a także wybiera miejsca, z których następnie pobrane zostaną włosy do przeszczepu, poprzez dokładne obejrzenie ich wideomikroskopem lub Trichoscanem. Wykonywana jest dokumentacja fotograficzna i ewentualnie uzupełniające badania laboratoryjne lub konsultacje z innymi specjalistami.

    Pierwsza konsultacja powinna odbyć się na minimum 2-3 tygodnie przed planowaną datą zabiegu. Wynika to z faktu, że przed dokonaniem transplantacji włosów pacjent otrzymuje od lekarza szczegółowe zalecenia, jak np. niestosowanie niektórych leków i kosmetyków lub zastosowanie środków wzmacniających obszary, z których pobierane będą jednostki do przeszczepu. Zastosowanie się do indywidualnych zaleceń przed zabiegiem odgrywa kluczową rolę w jego przebiegu i efektach końcowych.

    Przed przystąpieniem do przeszczepu włosów nie ma potrzeby zapuszczania ich, a nawet zalecane jest strzyżenie okolic, z których pobierane będą włosy na długość ok 2mm, co ułatwia ich pobranie do przeszczepu.

    Dzień przed zabiegiem i w dniu zabiegu nie należy spożywać mocnej kawy ani alkoholu.

    W dniu zabiegu należy zabrać ze sobą luźne, przewiewne nakrycie głowy, które zabezpieczy wrażliwą po transplantacji włosów skórę przed podrażnieniami i wpływem czynników zewnętrznych oraz zanieczyszczeniem.

    Przebieg zabiegu przeszczepu włosów

    Przebieg zabiegu transplantacji włosów

     

    Sam zabieg wykonywany jest w warunkach abmulatoryjnych, głównie w znieczuleniu miejscowym u osób dorosłych. Transplantacja włosów jest zabiegiem mało inwazyjnym i nie wymaga długiej rekonwalescencji.

    Podczas zabiegu miejsce, z którego pobierane będą włosy, zostaje wygolone. Dzięki temu lekarzowi łatwiej jest pobrać jednostki wraz z mieszkiem włosowym i umieścić je w miejscu biorczym.

    W czasie pobierania mieszków włosowych pacjent ułożony jest na brzuchu, po czym przekłada się na plecy na czas wykonania wszczepienia włosów w miejsce biorcze.

    Pobierane są zespoły mieszkowe mają zachowany ok. 1mm margines tkanek, które je otaczają. Dzięki temu sam mieszek nie jest uszkodzony, a otaczające go tkanki także pozostają niemal nienaruszone. Jeden zespół mieszkowy zawiera od 1 do 4 cebulek. Jedna cebulka może wyprodukować nawet do 25 nowych włosów.

    Po pobraniu zespoły mieszków są wyodrębniane za pomocą mikroigieł, a następnie wstrzykiwane w miejsce biorcze. Podczas zabiegu nie ma potrzeby korzystania ze skalpela, dzięki czemu jest on niemal nieinwazyjny.

    W czasie trwania zabiegu pacjent jest w pełni świadomy i mam możliwość prowadzenia rozmów z zespołem transplantacyjnym, słuchania muzyki i zadawania pytań. Czas trwania czynności zależy od obszaru, na którym przeprowadzany jest przeszczep włosów. Może on potrwać nawet do 8 godzin. Przeszczep ma jednak ograniczenia dotyczące jednej sesji, dlatego może się zdarzyć, że do pełnego efektu konieczne będzie przeprowadzenie kilku sesji. To jednak określane jest zwykle już podczas pierwszej konsultacji.

     

    Gojenie po przeszczepie włosów

     

    Po zabiegu pacjent otrzymuje listę zaleceń. Mimo, że po przeszczepie włosów należy ograniczyć wysiłek fizyczny na ok. 3 tygodnie, to do normalnych, codziennych czynności i życia zawodowego można wrócić najczęściej już następnego dnia.

    Należy mieć na uwadze, że po ok. dwóch tygodniach od przeszczepu, włosy zaczną delikatnie wypadać. To efekt pracy mieszków, które pozbywają się “starych” włosów, aby po ok. 3 miesiącach przejść do procesu tworzenia nowych.

    Obecnie stosowanych jest kilka technik przeszczepu włosów. Za jedną z najskuteczniejszych technik uznawany jest przeszczep włosów metodą FUE (Follicular Unit Excision).

    Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dbać o włosy po przeszczepie, przeczytaj więcej na temat w artykule Pielęgnacja włosów po przeszczepie

     

    Przeczytaj więcej o przeszczepie włosów typu FUE