Pielegnacja wlosow po przeszczepie

Pielęgnacja włosów po przeszczepie

(3 votes, average: 2,00 out of 5)

Plan artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Pielęgnacja włosów po przeszczepie

  Jak dbać o włosy po transplantacji?

  Wykonanie zabiegu transplantacji włosów jest pierwszym krokiem do odzyskania pięknej fryzury i poprawy jakości codziennego życia. Jednak sam zabieg nie kończy procesu przywracania włosów. Ważne jest od tej pory, aby skóra głowy i włosy po transplantacji, były odpowiednio pielęgnowane i wzmacniane.

  Jak dbać o włosy po przeszczepie, aby utrwalić efekty zabiegu?

  Przeszczep włosów – proces gojenia ran

  Choć rany po przeszczepie włosów są niewielkie zarówno w miejscu dawczym, jak i w miejscu biorczym, to mimo wszystko powstają podczas zabiegu. Są to mikronakłócia, które po zakończonej procedurze muszą się wygoić. Aby zminimalizować ryzyko odrzucenia przez skórę przeszczepionych implantów i powstanie blizn, konieczne jest zastosowanie się do pozabiegowych wskazań.

  • W pierwszych dniach po zabiegu zrezygnuj ze środków rozrzedzających krew i zwiększających jej ciśnienie, w tym potraw i napojów
  • Daj sobie czas na odpoczynek i nie podejmuj intensywnego wysiłku ani aktywności fizycznej, dopóki rany całkowicie się nie zagoją
  • Nie namaczaj skóry poddanej zabiegowi przeszczepu włosów
  • Dokładnie oczyszczaj rany pozabiegowe, robiąc to zgodnie ze wskazaniami otrzymanymi w klinice
  • Nie pocieraj i nie drap miejsc poddanych procedurze transplantacji nawet, jeśli odczuwasz uporczywe swędzenie spowodowane procesem gojenia
  • Stosuj chłodzące okłady zmniejszające opuchliznę w pierwszych dniach po zabiegu
  • Nie eksponuj skóry po przeszczepie na działanie promieni UV

  Pielęgnacja włosów i skóry głowy po przeszczepie w dalszych etapach

  Kiedy rany po zabiegu całkowicie się już wygoiły, a w miejscu przeszczepu zaczęły wyrastać nowe włosy, jesteś na dobrej drodze, by utrwalić efekty zabiegu i zacząć przyzwyczajać się do właściwej pielęgnacji.

  W klinice transplantacji włosów, w której wykonany był zabieg, z całą pewnością zostały przekazane wskazówki, dotyczące późniejszej pielęgnacji zarówno skóry głowy jak i samych włosów. Jeśli nie, warto o to dopytać.

  Jakie kosmetyki stosować na włosy po transplantacji?

  Przede wszystkim nawilżające, odżywcze i łagodne. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji Twoich nowych włosów, postaw na te, które mają naturalne składniki. Warto zwrócić też uwagę na zawartość w składzie alantoiny i oktenidyny, które dobrze wpływają zarówno na włosy jak i na skórę głowy. W aptekach dostępne są dermokosmetyki dedykowane pielęgnacji włosów po przeszczepie. Jeśli wymagają recepty, poproś o nią lekarza, który wykonał zabieg.

  Zadbaj też o właściwe nawilżenie skóry. Stosuj wcierki i odżywki pomagające w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia. Pamiętaj jednak, że dodatkowe kosmetyki możesz zacząć stosować dopiero po całkowitym wygojeniu się ran.

  Warto też pamiętać, że takie zabiegi jak farbowanie, stylizacje na gorąco czy suszenie na ciepło, istotnie wpływają na kondycję włosów i mogą je osłabiać. Chcąc zachować efekty zabiegu i cieszyć się nimi na długo, rozważ rezygnację z powyższych zabiegów.