Assortment of vegetable oils in bottles

Oleje – które należy jeść, by mieć zdrowe włosy?

(No Ratings Yet)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Oleje – które należy jeść, by mieć zdrowe włosy?

    Oleje mają zbawienny wpływ na nasze włosy. Możemy je stosować zewnętrznie, wcierając niewielką ilość w skórę głowy lub nanieść je na zniszczone końcówki włosów. Tak zwane „olejowanie” to coraz bardziej popularny zabieg kosmetyczny, który polepsza kondycję naszych włosów od nasady, aż po same końce. Równie ważne jak pielęgnacja jest to, co jemy, a oleje roślinne powinny znaleźć się w codziennej diecie. Które są najlepsze? Jakie mają właściwości? I z czym je jeść? Poniżej znajdziesz listę 6 najlepszych olejów, które poprawią wygląd i kondycję twoich włosów.

    Olej kokosowy - cudowny olej na włosy i ciało

    Temat oleju kokosowego jest cały czas kontrowersyjny. Niektórzy uważają go tylko za chwyt marketingowy. Jednak rzeczywiście ma on zbawienny wpływ na włosy i skórę. Do zewnętrznego stosowania używa się olej nierafinowany, który ma więcej wartości odżywczych. Do jedzenia natomiast poleca się olej rafinowany, który jest oczyszczony i bezpieczny do spożycia. Olej kokosowy jest jednym z niewielu olejów, które odporne są na wysokie temperatury. Oznacza to, że można używać go np. do smażenia. Jest dobrym zamiennikiem masła w przepisach na ciasta, a jego delikatny aromat dobrze sprawdza się w słodyczach. Olej kokosowy spożywany regularnie wzmacnia słabe i łamliwe włosy. Zawarty w nim cynk odżywia skórę głowy i zapobiega łysieniu.

    Oliwa z oliwek - na błyszczące i zdrowe włosy

    To jeden z najbardziej popularnych olejów. Szczególnie na południu Europy, gdzie rosną drzewa oliwne. Z ich owoców produkuje się oliwę od setek lat. Warto wybrać tę wysokiej jakości extra virgin, tłoczoną na zimno. Zawiera dobre kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i E, które są kluczowe dla dobrej kondycji włosów. Niedobór tych witamin prowadzi do ich łamliwości i wypadania. Oliwa najlepiej spisuje się jako dodatek do sałatek i świeżych warzyw. 

    Olej arganowy - pełen witamin skarb Maroka 

    Jest bardzo popularny w kosmetyce. Mało osób wie, że jest to również olej jadalny. Pochodzący z Maroka złoty płyn jest tam znany od wieków i używany do wielu potraw. Jest specyficzny i bogaty w smaku. Wytwarzany z prażonych nasion olej ma intensywnie orzechowy smak. Sprawdza się w deserach, w połączeniu z miodem i orzechami. Dzięki kwasom tłuszczowym oraz skumulowanej dawce witaminy E, wzmacnia włosy i nadaje im zdrowego połysku.

    Coconuts products - mct butter, oil, milk, oil, shavings on grey background. Copy space. Hair, skin and body treatment concept

    Olej arachidowy - najlepszy na wypadające włosy

    Czyli olej z orzeszków ziemnych. Zawiera dużą ilość witaminy B7, nazywanej biotyną. Ma ona zbawienne działanie na włosy, nadaje im witalności i zapobiega ich wypadaniu. Często używana jest w suplementach diety. Olej arachidowy sprawdza się w przepisach kuchni azjatyckiej i afrykańskiej. Nadaje nawet prostym potrawom intensywny, orzechowy smak. Masło arachidowe (zrobione w 100% z fistaszków) zawiera w sobie naturalny olej, który wydziela się w procesie mielenia orzechów.

    Olej lniany - zastrzyk witamin na słabe włosy

    Olej lniany wytwarzany jest z siemienia lnianego, które bogate jest w witaminy i mikroelementy. Dzięki dużej zawartości kwasów omega 3 i omega 6 wzmacnia włosy, nawilża i dodaje im blasku. Olej lniany to zdrowy dodatek do sałatek. Można z niego przygotować również pasty i sosy.

    Olej z awokado - dla zdrowych włosów pełnych blasku

    Tak jak inne oleje, ten z awokado jest źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, których niedobór przyczynia się do łamliwości i wypadania włosów. Samego owocu, jak i oleju, nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Olej z awokado jest dobrym substytutem masła, sprawdza się również jako dodatek do dań.

    Na rynku dostępna jest szeroka gama wszelkiego rodzaju olejów, które również dobrze sprawdzą się przy problemach z włosami: olej słonecznikowy, rzepakowy, z pestek malin, winogron, moreli, ze słodkich migdałów, maku, czarnuszki, pestek dyni czy marchewki. Używaj ich zamiennie do różnych potraw – sałatek, warzyw, makaronu albo zamiast masła. Najlepiej spożywać je na zimno, a nie stracą swoich cennych wartości odżywczych. Jeśli nie przepadasz za olejami w codziennej diecie, możesz zawsze zamienić je na produkty, z których są wytworzone: orzechy, ziarna, pestki, oliwki, kokosy czy awokado.