Przyczyny wypadania włosów

Najpopularniejsze choroby włosów

(No Ratings Yet)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Najpopularniejsze choroby włosów

    Włosy, mimo że ich rola w rzeczywistości jest niewielka, są bardzo ważne dla wielu osób, które wykorzystują je do kształtowania własnego wizerunku. Nadmierne wypadanie włosów i łysienie może być więc ogromnym problemem dla ludzi dotkniętych tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Średnio, w ciągu doby, każdy człowiek traci 50-100 włosów, czym nie należy się jednak martwić, gdyż na ich miejscu regularnie pojawiają się nowe. Zdarza się jednak, że ich wypadanie przyspiesza. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzecz jest stres i złe odżywanie, ale bardzo często w grę wchodzą też choroby włosów.

    Najczęściej występujące choroby włosów

    Łysienie

    Łysieniem nazywamy przejściowe lub trwałe wypadanie włosów na fragmencie bądź całej powierzchni skóry głowy. Zdarza się też, że może ono obejmować inne owłosione części ciała. Łysienie najczęściej spowodowane jest stresem i niedoborami niezbędnych składników odżywczych, przede wszystkim żelaza i witamin. 

    Wyróżniamy kilka rodzajów łysienia:

    • Łysienie plackowate
      Łysienie plackowate pojawia się u ludzi w każdym wieku, ale najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Pierwsze objawy w ponad połowie przypadków rozwijają się przed ukończeniem 20 roku życia. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje mieszki włosowe, bardzo często pojawia się przy okazji takich chorób jak zapalenie tarczycy i bielactwo. Jeśli ogniska chorobowe są niewielkie, istnieje szansa, że po kilku miesiącach włosy odrosną same. W przypadku, gdy wypadanie włosów nie ustępuje, należy rozpocząć leczenie. 
    • Łysienie androgenowe typu męskiego
      Łysienie tego typu pojawia się niemal u każdego mężczyzny, zazwyczaj po ukończeniu przez niego 40. roku życia, choć w obecnych czasach granica ta nieco się przesuwa i coraz częściej łysienie androgenowe dotyka także osób, które nie ukończyły 30 roku życia. Utrata włosów w tym przypadku jest trwała i rozpoczyna się od szczytu głowy oraz pasów skroniowo-czołowych, co skutkuje tworzeniem się tzw. zakol. Najlepszym sposobem leczenia jest przeszczep włosów.
    • Łysienie androgenowe typu żeńskiego
      Kobiety łysieją znacznie rzadziej niż mężczyźni i w ich przypadku przerzedzenie włosów dotyka głównie wierzchołka głowy. Łysienie tego typu występuje głównie u kobiet z predyspozycjami genetycznymi, choć może być też spowodowane substancjami zawartymi w szamponach i lakierach.

    Grzybica włosów

    Inną często występującą chorobą włosów jest grzybica. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez kontakt z osobą zarażoną lub używanymi przez nią przedmiotami. Grzybica może doprowadzić do utraty znacznej części włosów, gdyż grzyby bardzo często naruszają delikatne struktury włosa. Leczenie tej choroby powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty. Największą skutecznością w zwalczaniu łysienia wywołanego grzybicą cieszy się metoda zwana mezoterapią igłową.