Co jest przyczyną wypadania włosów

Gdy problem łysienia się nasila… Co jest przyczyną wypadania włosów i na czym polega przeszczep włosów?

(2 votes, average: 3,00 out of 5)

Plan artykułu
    Add a header to begin generating the table of contents

    Gdy problem łysienia się nasila… Co jest przyczyną wypadania włosów i na czym polega przeszczep włosów?

    Coraz więcej osób patrząc w lustro, widzi coraz większe ogniska łysienia, które mogą być przyczyną poważnej choroby. Jako, że bujna czupryna jest oznaką zdrowia i dobrego wyglądu, przerzedzanie się włosów potrafi wywołać nawet depresję. Łysienie nie jest problemem jedynie starszych panów, ale także młodych kobiet. Łysina nie tylko postarza i zaniża pewność siebie, ale jest także sygnałem alarmowym świadczącym o tym, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Jak zatem odzyskać utracone włosy, gdy zawiodły inne metody leczenia? Na ratunek przychodzą metody zagęszczania włosów.

    Dlaczego wypadają nam włosy?

    Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, jednakże problem pojawia się wtedy, gdy ilość włosów wypadających przewyższa ilość nowych włosów. Przyczyną tego niekorzystnego stanu rzeczy mogą być chociażby przejściowe zaburzenia na skutek stresu. Bardzo często wpływ na zwiększone wypadanie włosów na także nieprawidłowo zbilansowana dieta, która sprzyja niedożywieniu, a więc niedoborom. Nie bez znaczenia są także toksyny i zanieczyszczenia środowiska. Łysienie może być spowodowane także nieprawidłową pielęgnacją czy też chorobą. W celu przeciwdziałania nadmiernej utracie owłosienia konieczne jest udanie się do lekarza w celu postawienia diagnozy i dobrania skutecznej metody leczenia. Okazuje się, że częstą przyczyną łysienia jest działanie męskich hormonów. Testosteron zmieniony pod wpływem enzymów przyczynia się do niszczenia mieszków włosowych. U kobiet za łysienie androgenowe odpowiada niedobór estrogenów, co objawia się mocno przerzedzonymi włosami na czubku głowy i w okolicach czoła. U mężczyzn z kolei charakterystyczne jest to, że jedynie mieszki włosowe na potylicy są odporne na wypadanie. Na przeszczep włosów decydują się nie tylko osoby borykające się z problemem łysienia, ale także te, które pragną poprawić swój wygląd. Przeszczepiać można bowiem także włosy na brwi, skronie czy nawet na okolice intymne.

     

    Na czym polega przeszczep włosów

     

    Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów i jakie są do niego przeciwwskazania?

    Okazuje się, że nie każdy może pozwolić sobie na wykonanie zabiegu przeszczepu włosów. Przeciwwskazaniem jest chociażby łysienie plackowate, zaburzenia hormonalne i kobiet, stany zapalne skóry głowy czy też cukrzyca, choroby nowotworowe i choroby układu krążenia.

    Przed wykonaniem zabiegu przeszczepu włosów konieczne jest ustalenie nowej linii włosów na czole w celu uzyskania naturalnego wyglądu. Sam zabieg trwa od godziny do czterech godzin, co uzależnione jest od rozmiaru łysiny, wieku pacjenta, zastosowanej techniki przeszczepu, liczby implantów i gęstości ich umieszczenia. Jest on przeprowadzany po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, chyba że pacjentami są dzieci – wówczas stosuje się znieczulenie ogólne. Po zabiegu można wrócić do domu. W miejscu, w którym za zostać pobrany pasek owłosionej skóry do przeszczepu, konieczne jest zgolenie włosów, Ma on szerokość od połowy do jednego centymetra. Następnie pasek jest dzielony na implanty z jednym do trzech mieszków włosowych. Jeśli chodzi o blizny, to są one minimalne i wręcz niewidoczne, gdyż zostają przykryte później włosami. Z kolei miejsce przeznaczone na przeszczep smaruje się roztworem soli fizjologicznej w celu utwardzenia skóry.

    Jakie techniki wykorzystuje się podczas zabiegu przeszczepiania włosów?

    Obecnie wyróżnia się dwie główne techniki przeszczepu włosów, a mianowicie mikroimplanty oraz mikronakłucia. Mikroiplanty mają średnice nie większą niż milimetr i wszczepia się je w miejsca bez włosów czy też przerzedzone. W celu uzyskania satysfakcjonującej gęstości, wszczepia się je w odstępach mających około jednego milimetra, dzięki czemu szybciej też się goją. Jeśli pacjent ma duże ubytki, to zazwyczaj wykonuje się zabieg zagęszczający po pół roku. Druga opcją za mikronakłucia, które wykonuje się pod odpowiednim kątem. W przypadku osób wyłysiałych na skutek naświetlania, konieczne jest zachowanie większych odstępów między implantami na skutek gorzej ukrwionej skóry. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko nieprzyjęcia się implantu.