Włosy dla każdego z nas pełnią głównie funkcję estetyczną. Już wieki temu kobiety stawiały na nietuzinkowe fryzury oraz domowymi sposoby dbały o swoje piękne włosy. Stało się bardzo popularne, aby za ich pośrednictwem podkreślać swój wizerunek. Jednak mało kto z nas wie jak zbudowany jest włos lub jakie dodatkowe codziennie pełni funkcje. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Budowa włosa
Włos to inaczej wytwór naskórka zbudowany z włókna keratynowego, pokrywający skórę ssaków. Każdy włos zbudowany jest z dwóch części. Pierwsza z nich to łodyga, czyli część włosa ponad powierzchnią skóry, pozbawiona żywych komórek. Kolejna część to korzeń włosa zagłębiony w skórze. Korzeń włosa otaczają mieszki, składające się z brodawki oraz macierzy. Brodawka i macierz tworzą cebulkę, która jest dolną częścią łodygi. Na mieszku znajduje się ujście gruczołu łojowego. Łodyga włosa składa się natomiast z rdzenia, kory oraz powłoczki. Kolor naszym włosom nadaje barwnik zwany melaniną.
Funkcje fizjologiczne włosów
Natura wyposażyła nas we włosy dla kilku ważniejszych funkcji od tej estetycznej. Pierwszą z nich jest regulacja cieplna. Możemy zauważyć, że ludzie pierwotni nie golili skóry i byli bardziej porośnięci włosami. Pomagało im to na dłużej utrzymać ciepło, ze względu na to, że nie zawsze mogli zabezpieczyć się odzieżą wierzchnią. Natomiast włosy na głowie chronią nas przed przegrzaniem słonecznym a także przed zimnem. Kolejną ich funkcją jest ochrona przed urazami mechanicznymi.
Funkcja estetyczna włosów
Ostatnia funkcja naszych włosów, czyli ta, która jest dla każdego z nas najważniejsza to funkcja estetyczna. Włosy mają bowiem duży wpływ na naszą samoocenę. Dobrze wyglądające mogą poprawić nasze samopoczucie i pewność siebie. Mogą stać się nawet naszym atutem. Natomiast włosy słabe, wypadające lub nieudany zabieg fryzjerski, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na nasz nastrój. Niektórzy nazywają włosy naszą wizytówką. Kobiety oraz coraz częściej mężczyźni godzinami przesiadują w salonach fryzjerskich, ponieważ każde z nich chce, żeby ich włosy były jak najbardziej zadbane. Człowiek każdego dnia traci od 50 do 100 włosów. Na ich stan wpływa nasza dieta, choroby, przyjmowane przez nas leki czy stres. Warto dbać o włosy, żeby piękna fryzura mogła jak najdłużej poprawiać nam nastrój i była naszą wizytówką. W czasie badań przeprowadzonych na mężczyznach udowodniono, że większa ich część z nich widząc po raz pierwszy kobietę, zwraca uwagę na jej włosy. Natomiast w badaniach przeprowadzonych na kobietach odkryto, że jedną z rzeczy, których najbardziej zazdroszczą swoim koleżankom, są długie i zdrowe włosy. Jeśli fryzura jest dla nas powodem do smutku, warto udać się do specjalisty i razem z nim głębiej przyjrzeć się problemowi.