jak zapobiec starzeniu się włosów

Anty-aging – jak zatrzymać starzenie włosów

(1 votes, average: 1,00 out of 5)

Plan artykułu
  Add a header to begin generating the table of contents

  Anty-aging – jak zatrzymać starzenie włosów

  Pomimo tego, że włosy są jedynie martwym wytworem naskórka, one również dotknięte są procesem starzenia. Wraz z upływem czasu stają się bardziej szorstkie i podatne na przesuszenie oraz zniszczenia, a także siwieją. Pierwsze oznaki starzenia się włosów można zauważyć już w okolicach 30 roku życia. Zmniejsza się liczba mieszków włosowych, a cebulki nie odnawiają się już tak szybko, jak jeszcze parę lat wcześniej. Na szczęście z pomocą przychodzą skuteczne terapie anty-aging i kosmetyki odmładzające włosy, które pozwalają dłużej cieszyć się bujną fryzurą.

  Dlaczego włosy się starzeją?

  Istnieją dwa główne rodzaje czynników starzenia się włosów: zewnętrzne i wewnętrzne. 

  • Czynniki zewnętrzne - Każdego dnia włosy narażone są na działanie słońca, wiatru i wody. Dużym problemem jest także korzystanie z suszarek, lokówek i prostownic, gdyż wysoka temperatura działa destrukcyjnie na zewnętrzną warstwę włosa, czyniąc go kruchym i łamliwym.
  • Czynniki wewnętrzne - Na starzenie się włosów wpływają przede wszystkim określone uwarunkowania genetyczne i hormony. Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja pigmentu, a także zmniejsza się gęstość włosów. 

  O ile wpływ czynników zewnętrznych można zminimalizować, tak niestety nie da się zbyt wiele zrobić z powodami wewnętrznymi. Na szczęście można nieco opóźnić ich wpływ na starzenie się włosów. Z pomocą przychodzi terapia anty-aging.

  Ochrona włosów - terapia anty-aging

  Podstawą dbałości o zdrowe włosy jest codzienna pielęgnacja ich oraz skóry głowy. Nie można tego jednak robić byle czym. Koniecznie należy korzystać tylko z kosmetyków zawierających substancje kondycjonujące starzejące się włosy. Szampony i odżywki powinny zawierać w sobie keratynę, która wbudowuje się w osłonę włosów, naprawiając uszkodzone miejsca. Poprawia ona także ich poziom nawilżenia oraz wpływa pozytywnie na skórę głowy.

  Bardzo istotne są też antyoksydanty, pod postacią ekstraktów i olejków roślinnych (np. z awokado, marchwi, maliny, karanja i Sacha Inchi) oraz witamin (w szczególności A, C oraz E). W składzie kosmetyku powinny znaleźć się też substancje nawilżające jak panthenol, mocznik i kwas hialuronowy.

  W terapii anty-aging wykorzystywane są także peptydy biomimetryczne, które działają podobnie do zwykłych białek, wpływając na pracę skóry głowy i włosów. Ich głównym zadaniem jest naśladowanie zjawisk występujących w ciele człowieka. Pozwala to spowolnić procesy starzenia się włosów, przyspieszyć ich wzrost i zmniejszyć tempo wypadania. Peptydy mogą być dostarczane do organizmu w kosmetykach lub specjalnych zastrzykach w skórę głowy.