Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ

Nasza Klinika

1
Transplantacja włosów

Celem transplantacji jest wszczepienie włosów w miejsca wyłysiałe...

2
Łysienie u kobiet

Łysienie na podłożu androgenowym to powszechny typ utraty włosów...

3
Leczenie łysienia

Zabiegi dla osób, które zauważyły pogorszenie się kondycji włosów...

4
Nowoczesne technologie

Klinika Medical Hair proponuje swoim pacjentom dwie metody przeszczepu...

5
Rady eksperta

Często zauważamy, że zadbany wygląd ułatwia nam nawiązywanie...

6
Kredytowanie zabiegów

Przygotowaliśmy atrakcyjną formę finansowania zabiegów transplantacji...

Bezpłatne konsultacje


  Zakład Opieki Zdrowotnej Medical Hair proponuje przyszłym pacjentom skorzystanie z bezpłatnych konsultacji, w trakcie których istnieje możliwość obejrzenia efektów zabiegu transplantacji włosów.

 • Kliknij, aby poznać szczegóły

JEDNEGO DNIA PRZESZCZEPIAMY:


FUE do 6000 transplantów

STRIP do 4000 transplantów

FUE NON-SHAVEN do 1500

Dlaczego
Medical Hair?


 • Doświadczenie - od ponad 20 lat operujemy w Polsce.
 • Nasi lekarze i średni personel medyczny stanowią wyspecjalizowaną kadrę.
 • W 1995 roku jako pierwsi w kraju zaczęliśmy przeszczepiać pojedyncze mieszki włosowe.
 • W 2006 roku - jako pierwsi w Polsce - wprowadziliśmy do naszych usług metodę FUE.
 • Od 2010 r. stosujemy mechaniczny sposób pobierania włosów urządzeniem FUE EXTRAKTOR (urządzenie naśladuje ruch ludzkiej ręki, a nie jak tradycyjne urządzenia do przeszczepów – ruch obrotowy).
 • Zabiegi przeprowadzają włącznie specjaliści CHIRURDZY.
 • Od 2014 jako jedni z pierwszych na świecie przeszczepiamy metodą NON SHAVEN.
 • W trakcie jednego zabiegu metodą FUE możemy przeszczepić do 6 tys. transplantów, metodą FUT do 4 tys. a BHT i NON SNAVEN do 1500.
 • W Polsce wykonaliśmy kilkanaście tysięcy transplantacji włosów.
 • W Medical Hair m.in. w Warszawie i Berlinie operujemy pacjentów z całego świata.
 • Płatność w kredycie – wszystkie formalności załatwia klinika.
 • Nasi CHIRURDZY wykonują specjalistyczne zabiegi rekonstrukcyjne w obszarze skóry owłosionej głowy (blizny poparzeniowe, powypadkowe), odtwarzamy brwi.

Nowe technologie w Medical Hair - Fue czy Strip - która metoda jest lepsza?

Klinika Medical Hair proponuje swoim pacjentom dwie metody przeszczepu:
STRIP (FUT) - w trakcie jednego zabiegu możemy przeszczepić ponad 4000 transplantów.
FUE - pozwala na planowanie zabiegu rzędu 3500 - 4000 transplantów.

Idea transplantacji włosów sprowadza się do pomysłu pobrania włosów z jednego miejsca na ciele pacjenta i wszczepienia ich w innym miejscu. Ta pozornie prosta idea staje się dość skomplikowana przy bliższym poznaniu i wymaga rozważenia wielu czynników mogących mieć wpływ na oczekiwany efekt zabiegu.

Sposób pozyskania materiału do przeszczepu (tzw. transplanty lub graft'y) jest jednym z kilku etapów zabiegu lecz obecnie jest najczęściej poruszanym tematem w trakcie konsultacji z pacjentami ze względu na dużą ilość sprzecznych opinii w tym zakresie.

Dzisiejsza chirurgia odtwórcza włosów dysponuje dwoma metodami pozyskania implantów.

Jedna z nich to tzw. metoda STRIP (z ang.: pasek). Polega ona na pobraniu z okolicy potylicznej paska owłosionej skóry i następnie takie jego podzielenie ( z użyciem przyrządów optycznych ) aby otrzymać pojedyncze implanty. Wybór tej metody narzuca rozwiązanie w postaci zeszycia pozostałego po pobraniu ubytku i skutkuje powstaniem w tej okolicy linijnej blizny.

Inną metodą jest metoda FUE (follicular unit extraction) polegająca na punktowym pobieraniu z okolicy potylicznej drobnych fragmentów skóry (o średnicy od 0,8 do 1,0 mm) zawierających mieszki włosowe.

Po uzyskaniu materiału do przeszczepu (transplantów) zabieg w obu przypadkach przebiega dalej tak samo. W okolicy "biorczej" (w którą przeszczepiamy włosy) transplanty są wszczepiane jedną z powszechnie używanych metod, bez różnicy, którym ze sposobów zostały one pobrane. Obie te metody różnią się więc jedynie sposobem postępowania w okolicy "dawczej" (miejsce pobrania włosów) i obecnie uważa się, że na końcowy efekt zabiegu nie ma wpływu metoda pobrania.

STRIP nazywany jest przez pacjentów metodą "starą", a FUE – "nową" i często nowe pojmowane jest jako "dobre", a stare jako "złe". Czy słusznie?

Dziesięć lat temu mówiono o metodzie FUE jako metodzie wypierającej metodę STRIP. Pogląd ten nie obronił się w czasie i po latach stosowania okazało się, że nie da się całkowicie wyeliminować pobrania typu STRIP, że każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, ze każdą z nich należy stosować do rozwiązywania innych problemów i że, w zasadzie, są to metody wzajemnie się uzupełniające.

Obecność blizny w okolicy potylicznej jest poważnym problemem dla wielu pacjentów i przez lata FUE było reklamowane jako metoda nie pozostawiająca blizny. Wszyscy pacjenci po przebytej operacji typu STRIP mają linijne blizny, które zostają zakryte przez długie włosy ponad nią. Ślady po pobraniu FUE są praktycznie niewidoczne. Po wygojeniu miejsca pobrania, czasami po rozgarnięciu włosów na potylicy widoczne są maleńkie "kropki". Efekt ten, jeśli wystąpi, maskowany jest przez włosy o długości 1-2 mm. Rozmiar "kropek" zależy bardzo od rozmiaru narzędzi - dlatego do pobierania włosów w klinice MEDICAL HAIR stosujemy standardowo instrumenty o średnicy 0,8 mm, aby zminimalizować to zjawisko.


Porównanie obu metod musi dotknąć także kilku innych kwestii. Pierwszą z nich jest sprawa przeżywalności implantów. Implanty uzyskane metodą FUE są cieńsze, mają mniej tkanki dookoła mieszka włosowego. Z tego też powodu są bardziej podatne na zjawisko tzw. "wysychania implantów" , które jest głównym czynnikiem uszkadzającym mieszek włosowy w trakcie zabiegu. Zjawisku temu zapobiega właściwe i ostrożne obchodzenie się z implantami, przechowywanie ich w odpowiednich warunkach i temperaturach oraz skrócenie czasu pomiędzy pobraniem i wszczepieniem.

Wysychanie mieszków włosowych jest miedzy innymi podnoszone przez krytyków SAFER jako "wpisane w metodę" operowania i wykonywania tej procedury.

W Medical Hair nie stosujemy tego urządzenia!

Ważną sprawą jest również stopień uszkodzenia mieszków włosowych w momencie pobierania. STRIP zapewnia, że cała procedura wykonywana jest pod kontrolą wzroku i stopień tego uszkodzenia jest niewielki. W sam sposób pobierania FUE wpisane jest ryzyko przecięcia włosa lub mieszka włosowego, bo pobieranie odbywa się "na ślepo". Chirurg powinien dostosowywać swoje ruchy do kątów rośnięcia włosów, dostrajać głębokość nacięcia i na bieżąco kontrolować warunki, które często są zmienne nawet u tego samego pacjenta w trakcie posuwania się do boków głowy lub bliżej karku. Prawie regułą jest również to, że odsetek uszkodzonych włosów rośnie wraz z wielkością zabiegu. Z drugiej strony uszkodzenie mieszka nie jest trwałe i pozostawiony w skórze, a nie pobrany mieszek włosowy wytworzy włos. Ostatnio ukazują się w świecie doniesienia mówiące, że przypadkowo "przepołowiony" mieszek włosowy może wyprodukować włos w skórze i w implancie.

Pobranie FUE wykonuje się obecnie przy pomocy tzw. systemów ręcznych lub mechanicznych. Pacjenci otrzymują na ten temat mnóstwo sprzecznych informacji:
1. Podnosi się powszechnie sprawę większych uszkodzeń mieszków w czasie pobrania dokonywanego mechanicznie w porównaniu z pobraniem ręczną końcówką, która jest "delikatniejsza".
2. Z drugiej strony - pobranie mechaniczne jest szybkie i pozwala na pobranie dużych ilości graft'ów w czasie jednej operacji (krótki czas przebywania implantu poza organizmem)
3. W Medical Hair pogodziliśmy te dwa zjawiska stosując urządzenie FUE EXTRACTOR.

FUE EXTRACTOR używany przez nas w klinice łączy w sobie zalety obydwu systemów:
- jest szybki jak systemy mechaniczne!
- sposób programowania ruchów końcówki upodabnia ten proces do ruchów ręki wykonywanych w czasie pobierania ręcznego a więc nie wykonuje wyłącznie ruchu obrotowego jak we wszystkich systemach mechanicznych!

FUE jest metodą zdecydowanie bardziej praco- i czasochłonną.

Kilka lat temu uważano jeszcze, że STRIP jest w stanie dostarczyć zdecydowanie większą liczbę implantów w czasie jednego pobrania. Obecnie rozwój metody FUE, doświadczenie i wyszkolenie personelu, udoskonalone narzędzia pozwalają planować tak samo duże, często również większe, pobrania niż te dokonane metodą STRIP. Owszem, są one czaso- i pracochłonne ale efekt w postaci braku blizny jest powszechnie doceniany przez pacjentów. Z drugiej też strony, FUE rozszerza obszar dostępny do pobrania włosów – możliwe jest pobranie z tych partii głowy, które nie nadają się do pobrania w formie paska skóry oraz otwarte są możliwości uzyskania włosów z innych części ciała.

Nie bez znaczenia jest również okres rekonwalescencji po zabiegu. Duże pobranie FUE wymaga przygotowania (praktycznie zgolenia włosów) sporej przestrzeni na potylicy. Tak dużego obszaru nie sposób będzie zakryć rosnącymi włosami z góry tuż po zabiegu. Stanie się on niewidoczny dopiero w momencie gdy wygolone włosy odrosną.

Większość pacjentów, którzy przebyli obie procedury, twierdzi, że proces rekonwalescencji po pobraniu FUE jest bardziej komfortowy, mniej bolesny i mniej kłopotliwy. Większość pacjentów nie wymaga leków przeciwbólowych w okresie pooperacyjnym. Zdecydowanie rzadziej występują zaburzenia czucia na potylicy.

Wszystkie te aspekty powinny być brane pod uwagę przy planowaniu zabiegu i wyborze metody operacji. Należy jednak mieć świadomość, że dotyczą one tylko jednego z etapów planowanego zabiegu oraz że ich wpływ na końcowy efekt jest spory ale nie jedyny.

W podsumowaniu należy stwierdzić, że:

 • Obie metody - STRIP i FUE - są akceptowalnymi metodami uzyskania materiału do przeszczepu włosów,
 • Współczynnik "koszt / zysk" czyni metodę STRIP bardziej opłacalną i efektywną kosztowo,
 • FUE jest jedyną metodą dla pacjentów, którzy kładą nacisk na brak linijnej blizny na potylicy oraz zamierzają w przyszłości krótko strzyc włosy,
 • Współcześnie FUE oferuje podobne, często większe, ilości możliwych do pobrania włosów,
 • Przeżywalność i przyjmowanie się implantów są jednakowe w obu metodach.

W każdym przypadku niezbędna jest konsultacja z doświadczonym w transplantacji włosów chirurgiem, który używa obu metod, zna wady i zalety każdej z nich i pomoże pacjentowi w podjęciu decyzji co do sposobu operacji.

W Medical Hair z powodzeniem stosujemy obie metody ale metoda FUE zaczyna być dominująca ze względu na posiadanie wyjątkowego w Europie urządzenia FUE EXTRACTOR.

W 2006 roku rozpoczynamy pobierać mieszki włosowe trepanem drematologicznym.

W latach 2008/2009 stosowaliśmy dwustopniową metodę pobierania mieszków urządzeniem Safe scribe skonstruowanym przez słynnego amerykańskiedo chirurga dr Harris'a.

UWAGA!

Stosujemy unikalną w skali europejskiej, maszynę do pobierania materiału. Naśladuje ona ruch ręki ludzkiej wykonując rotację w obie strony przy pobieraniu mieszków włosowych. Zapobiega to osiowym uszkodzeniom materiału, wynikającym z rotacji narzędzia w jedną stronę. Skutkuje to zdecydowanie mniejszą ilość tzw. złych pobrań. Nie używamy metody podciśnieniowej (wysusza mieszki włosowe!) wyjmowania graft'ów, robimy to ręcznie. Umożliwia to ciągłą kontrolę nad jakością pobieranego materiału i korektę nacięcia po każdym pobraniu!

Od 2010 roku jedyne w Polsce specjalistyczne urządzenie Follicular Unit Extractor